Czy i jak pomagać – 20.11 spotkanie i dyskusja g.19:00, Msza o 18:00.

Pomagając dajemy coś z siebie.
Kiedy pomagać i jak pomagać mądrze?
A może pomagać bezwarunkowo i zawsze?
Czy można do pomocy użyć zasobów powierzonych nam w innym celu?

„Biedni nie są numerami, dzięki którym możemy pochwalić się działaniami i projektami. Biedni to osoby, którym należy wyjść na spotkanie. To samotni młodzi i starsi ludzie, których trzeba zaprosić do domu, aby podzielić się posiłkiem. To kobiety, mężczyźni i dzieci, którzy czekają na przyjacielskie słowo. Biedni zbawiają nas, ponieważ pozwalają nam spotkać oblicze Chrystusa” – zachęca papież Franciszek w przesłaniu na III Światowy Dzień Ubogich, który jest obchodzony 17 listopada br.”

Biedni nie są numerami ale osobami – orędzie na III Światowy Dzień Ubogich

„ Chociaż ich metody znane są od średniowiecza – wciąż się na nie nabieramy. Dzięki temu najlepsi żebracy na świecie zarabiają tyle, ile menedżerowie w dobrze prosperujących firmach. … Żebractwo to zawód, większość ludzi nie robi tego z konieczności, tylko z wyboru” – mówi dr Kazimiera Król z Poznania, która we współpracy z opieką społeczną i strażą miejską prowadziła skierowaną do żebraków akcję pomocy. Dr Król była przekonana że ludzie żebrzą z powodu nędzy. Tym większe było jej zdziwienie, gdy okazało się, że na 44 żebrzących w Poznaniu tylko kilku chciało skorzystać z jej pomocy, a na 80 żebrzących w Krakowie – tylko jeden.”

https://www.focus.pl/artykul/bogaty-jak-zebrak-najlepsi-zebracy-zarabiaja-jak-menedzerowie?fbclid=IwAR3xxAMQTOTKWPMNS-yF8pogvLmXDzCcCVoNgvymqKp5sw2qtyul4wQ3NeM

 

„W poznańskiej kampanii przeprowadziliśmy rozmowy z żebrakami, proponowaliśmy różne formy pomocy i podjęcie pracy. Było tym zainteresowane jedynie 2 proc. badanych! ”

https://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36001,10019320,Poznan_walczy_z_zebractwem__Ale_czy_z_sensem_.html?disableRedirects=true